İçeriğe geç

Ay: Mart 2015

Hakaret mi ediyorsunuz bana?!

Evvel zaman içinde, ben çeşitli ortamlarda daha çok durum değerlendirme yaparken ve gözlemlerimi dökerken “Sosyoloji mi okuyorsun?” diye soran olmuştu. Psikolojiye yatkınlığımı iddia edenler de gördüm ki aslında hiç teknik tabir kullanmadığım ya da “Siz şimdi şöyle hissediyorsunuz, sakin” demediğim için bu biraz saçma olmalı. Yine de kabul edebileceğim şeydi bu denenler.

Ama ne zaman ki birisi bana “İşte, mühendis olduğun için sen de her şeyi analitik düşünüyorsun!” dedi, o an çektim, vurdum.

Yorum Bırak

Dostoyevski ve idam

En sevdiğim yazarın Dosteyevski olduğunu bilmiyorsanız beni doğrudan pek tanımadığınızı çıkartabileceğim bir kişisiniz. Evet, böyle bir gerçeğim var. Ama…   Durun, erkenden bağlamayayım “ama”ya. Öncelikle beğeni sebebimi açıklayayım: Mantık irdelemeleri. Neyden mi bahsediyorum? Lütfen, hiç mi okumadınız o Dostoyevski’nin karakterlerinin “iç çekişmeleri”ni ya da olay çözümlemelerini? İşte o! Tam benlik, tam tanıdık olduğum şey. Hayır, ben pek düşünen de değilim de düşündüm mü öyle oluyor. Dahası okumaktan ciddi anlamda zevk alıyorum (en ciddi kıyafetlerimi giyip, ciddi havaya bürünüp zevk alıyorum). Okuduğum ya da ünlü olan tüm kitaplarını elden geçirmemin anlamı yok. Ben bunu yaparım rahatlıkla da… Yapmamam daha yerinde olur sanıyorum. Ama iki kitabına değinirim: Karamazon Kardeşler ve Budala. Karamazov Kardeşler’de ortanca kardeş İvan 5. bölümde (Lehte ve Aleythe) Tanrı’yı sorgular, kendi Nihilizm’ini anlatır bir nevi. Aslında düşünce şeklinin gelişimini döker. Hatta özeti şöyle geçer o bölümün: “Rusya’da iyice hareketlenen felsefi akımları konu alan bu bölümde İvan’ın nihilizmle ilgili düşüncelerine bu bölümde yer verilir. İspanya‘da devam eden büyük bir engizisyon hükümdarlığı olduğunu ve dünyaya hükmettiğini kurgulayan İvan Büyük Engizisyoncu olarak adlandırdığı 90 yaşındaki bir din adamının tüm Hristiyanlığa hükmettiğini ve tüm insanları istediği gibi yönlendirip onları işledikleri günahların vebalinden kurtardığını anlatır. Engizisyoncular bu yolla tüm insanların mutluluğunu sağladıklarını savunurlar. İşte bu hükümdarlığın varlığı sırasında Dünyaya…

1 Yorum