İçeriğe geç

Soru

Her şeyi aşıyorsun, önüne bakıyorsun. Mad Men’deki Don Draper gibi sürekli bi’ “Move forward” halindesin ve aslında biraz kendini daha rahat hissediyorsun, kurtulmuş gibi. Ama bazen arada, en beklemediğin anda o geliyor, yerleşiyor, içini kemiriyor. Bağırıyor kafanın içinde şöyle:

Neden?

2016’da ben ODTÜ’den mezundum ama içindeydim. Ekim’de bir seneden fazladır çalışıyordum hatta Teknokent’te bir firmada ve alanım yine iOS’ti, tamamen Objecitve-C. Kasım’da duygusal boşluğa attım kendimi, bambaşka bir havaya geçtim. Ama Ekim’de MM’de yapılan etkinliğe dinleyici olarak gidebilirdim. Orada o konuşmayı dinleyebilirdim. Kotlin’den de ufak bahsetmiş, bir fikrim var olabilirdi. Java zaten çok derinlemesine olmasa da hayli bildiğimdi, sempatim de hep var oldu (C++’a göre kıyaslanırdı bizim çevrede ve ben Java’ya daha sempati besledim hep), gayet o alanda olabilirdik hiçbir şeyi bilmezken. Olmadık.

Java’nın anlatıldığı o konuşmayı dinledim, dinledim, hep döndü “Neden? Neden? Neden?” Varamadım bir yere, vardıklarım tatsız ama bugün sonuçları oldu. Neden? Bulamadım. Nasıl? Bir de bu var, “Nasıl?” Bulamadım.

Başka “Neden?”ler de döndü, bir sürü. Kendime de. Anlamadım. Bugünlerde bozukluğum diyorum ama o bozukluk neden oldu?

İki hafta önce yapamayacakken yapabildiğime de “Neden?” geliyor, varılan noktada aldığım konuma da. İleri bakmalıyım, doğru. Geriye bakmaktan fayda pek çıkmaz eğer terapide değilsek ama… Anlayamıyorum. Anlamak istediğimden emin değilim de zaten.

Neyse ki sorular devamlı değil, arada geliyor gidiyor. Çarpıntım var bu ara, o da ara ara yokluyor. Ama hepsi geçecek, her şey gibi. Daha kötülerini yaşayacağım belki, belki de psikoloğun dediği gibi yanlış seçimlerim (seçimlerim?) yerini doğru olanlara bırakacak çünkü o renkleri de öğreneceğim sorguladıkça, görebilmeye başlayacağım. Ama neden?

Soramıyorum. Kendimde dönüyor.

N’apalım? Neden ve nasıl cevapsızlığında kalıyorum öyle. Bi’ açıkla ileriye bakmaya çalışıyorum. Olursa o da.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.