İçeriğe geç

Çoktan seçmeli konular

Şimdi madde madde bir şeyler anlatacağım, hepsi yorum. Belki birileri der ki “Yoo Gamze bak şu şöyle”, sonra açıklar. Çok tatlı olmaz mı?

 • Mesut Süre’nin Rabarba’sını dinlemeye başladım podcast’ten ve ilk dinlediğim programdaki konuk, Can Yayınları’nın şimdiki sahibi Can Öz’ün anlattığına göre babası, oğlunun adı Can olduğu için yayınevine bu ismi vermiş. Bu konuda konuştular konuştular, yorumladılar ama biri bile hatırlamadı “Oktay Buzdolapları“nı. Oysa ne de güzel uyardı, biz işte bile çeviriyoruz bu muhabbeti zaman zaman.
 • She Past Away’in Narin Yalnızlık’ını çok seviyorum sırf arada ve sonda giren müzik için. Şuraya bırakayım, 3:17’den sonrasını dinleyip seven ses etsin. “Ne güzel şey yaaa” diyelim, sonra vokalin gotik çabalarına yüz ekşitelim.
 • Freud okumaya başladım ve bu defa kendimi aşıp adamın en alakasız kitabını değil direkt alan dışı okuyucuyu hedefleyerek yazdığı Totem ve Tabu’sunu seçtim. İlerleyişe göre insana dair farkında olmadığım şey çıkmadı ama ilkel toplumların beklediğimden daha hassas olduğunu gördüm. Enseste, can almaya tepkililik gibi konular beklemediğimdi. Saygı duydum, ilkelleri hiçbir şeyi önemsemeyen saydığım yanlışında.
 • Minimalizm gittikçe popülerleşiyor ve tüketiminin coştuğu dünyada yerini ediniyor. Ama beni bayıyor aslında biraz. Çünkü minimalizmi savunanların çoğu aslında standart hayatı sürerken doyumsuz bi’ alışveriş çılgınlığı içinde zaman geçirip tatmin olmadıklarını fark edince böyle bi’ şeyi denemeye başlamışlar. Yani sorunları olup ondan kaçma gibi bir halleri yok. Dahası öncesindeki abartılılıkları bugün de çok doğruda oldukları hissini vermiyor bana. Bugün de bi’ eğretilik alıyorum.
 • Civilization VI’de ne yaparsan yap iyi olamayacağını düşünüyordum ki Mısır’la ilk defa iyi ülkeyi oluşturdum dün. Maalesef muasır medeniyetler seviyesine ulaşmaya odaklanarak olmadı bu, komşum Almanları (hıhım, komşum) baştan yıkarak aldım rüzgarı arkama. Bu oyunda şehir kurulacak yerler önerileri hiç hoşuma gitmiyor aslında. Denize ulaşmayı bayağı zor tutuyor öneriler, nedense?
 • Web development işine girsem mi diye düşünce geldi bugünlerde. Arkadaşların bi’ isteği üzerine. Aslında bir yandan da Swift’i iyice geliştireyim ve hatta tekrar Objective-C’ye daha senior kafasıyla gireyim diye düşünüp ona yoğunlaştım çoğunlukla ama “generalist” bir insan olarak o alana da hafif dokunabilirim. Bakalım bakalım.
 • “Generalist” demişken, bir ara şöyle bi’ düşünce gelmişti bana: Mühendisim, yazılımcıyım malum. Psikoloji yüksek lisansını yapsam bi’ de o alan gelir (almadılar :((). Aynı dönemde flütte ABRSM Royal Academy sınavına hazırlanıyordum grade 5 için ve 8’i bitirirsen dünya çapında müzik öğretmeni olma hakkı kazanıyordun. Onu da yapsam diye düşünüyordum, gelsin bi’ alan daha. 5’in sınavına uğraşırken o kadar sıkıldım ki tabii ötesine gerek görmedim. Tek alanımla kaldım. Yok yere olacak yayılım politikam patladı.

Bu kadarda bırakayım değil mi? Evet, mantıklı. Hadi okuyanlar yorum yapsın da konuşalım. Varsınız, biliyorum. Selam veriyorun size. Verdim.

Tek Yorum

 1. Ali Ali

  + Freud okumaya başladım ve bu defa kendimi aşıp adamın en alakasız kitabını değil direkt alan dışı okuyucuyu hedefleyerek yazdığı Totem ve Tabu’sunu seçtim. İlerleyişe göre insana dair farkında olmadığım şey çıkmadı ama ilkel toplumların beklediğimden daha hassas olduğunu gördüm. Enseste, can almaya tepkililik gibi konular beklemediğimdi. Saygı duydum, ilkelleri hiçbir şeyi önemsemeyen saydığım yanlışında.

  – Kitabı okumak gerekiyor sanırım teşekkürler. “Okumalık Kitap” adında bir etiket ya da kategori olurdu bence.

  + Web development işine girsem mi diye düşünce geldi bugünlerde. Arkadaşların bi’ isteği üzerine. Aslında bir yandan da Swift’i iyice geliştireyim ve hatta tekrar Objective-C’ye daha senior kafasıyla gireyim diye düşünüp ona yoğunlaştım çoğunlukla ama “generalist” bir insan olarak o alana da hafif dokunabilirim. Bakalım bakalım.

  – Gir ya yabancılık da çekmezsin. Hatta ben sadece backend insanı olucam banane yaaa :/ ve şimdi swift’ten de webciliğe geçişte neler yapcam ki pff dersen aşağıdakiler var.

  “Vapor” var.

  https://github.com/vapor/vapor


  import Vapor

  let app = try Application()
  let router = try app.make(Router.self)

  router.get("hello") { req in
  return "Hello, world."
  }

  try app.run()

  Bir diğeri de IBM Swift’in “Kitura” projesi var.

  https://github.com/IBM-Swift/Kitura


  import Kitura

  let router = Router()

  router.get("/") { request, response, next in
  response.send("Hello world")
  next()
  }

  Kitura.addHTTPServer(onPort: 8080, with: router)
  Kitura.run()

  + “Generalist” demişken, bir ara şöyle bi’ düşünce gelmişti bana: Mühendisim, yazılımcıyım malum. Psikoloji yüksek lisansını yapsam bi’ de o alan gelir (almadılar :((). Aynı dönemde flütte ABRSM Royal Academy sınavına hazırlanıyordum grade 5 için ve 8’i bitirirsen dünya çapında müzik öğretmeni olma hakkı kazanıyordun. Onu da yapsam diye düşünüyordum, gelsin bi’ alan daha. 5’in sınavına uğraşırken o kadar sıkıldım ki tabii ötesine gerek görmedim. Tek alanımla kaldım. Yok yere olacak yayılım politikam patladı.

  – Askerden sonra bende de üniversiteler bitireyim isteği doğdu. Ölene dek bi 5-10 üniversite okusam nolur ki dedim. Fakat o enerjiye sahip olamadığımı fark ettim 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.