İçeriğe geç

Bu kadar yumuşak sesiniz varken…

Fikret Kızılok sever misiniz? Ben severim. Çokça severim ama profesyonel bir sevgi değil, tüm müziğine hakim de değilim, devamlı da dinlemem. Ama çok severim. Politik yapısı sebebiyle de değil, yine şarkılarından ötürü.

Eee, siz de sever misiniz?

Gönül‘ü çok sevdim oldum olası. Biraz hakkı yenildi gibi bile gelirdi. Bu Kalp Seni Unutur mu? daha ünlüydü, oysa Gönül çok açıdan daha doluydu. “Bunca yıl herkesten kaçtın, en sonunda buldum sandın” da hep kendimi görüyordum belki. En sonunda buldum sanmadım aslında o zamanlar hiç ama kaçma kısmı işte…

Gecenin Üçünde‘yi de severdim, Bir Harmanım Bu Akşam‘ı da. Aslında Yana Yana albümünü genel olarak çok severdim sanıyorum.

Ne zamandı bilmiyorum, Ben Gidersem‘i kaptım. Tam benim şarkımdı çünkü. Gidici olduğumu da hep hissettiğim için… Hani şu Ben Gidersem…

“Görmesen de sana yakın bir yerdeyim, 

Aynı sevda, aynı dudak, aynı tendeyim. 

Kadehinde, sigaranda, gecendeyim,

İstemem benim gibi acı çekme” 

Ne bileyim ne düşündüm de tuttum… Gidicilikti aslında temelim. Çok çok sevdim ama. Yumuşacık söyleyiş  inanılmaz dingin ses, bırak kendini dercesine… Umutsuzluğu çekilir kılan hal… Ne bileyim.

Cuma günü öyle karışık dinliyordum bir şeyler. Hak yiyen Bu Kalp Seni Unutur mu? başladı. Tüm sözler mi tutar? Neredeyse tüm… Nerdeyse. Yok yere, dengesizce kaldım öyle. İş güzel gidiyordu halbuki, ben zaten toparlanıyordum – hıhım.

Yıllardır güzel bulduğum ama çok da tutmadığım şarkı oldu mu benim? Oldu. Hem de nasıl oldu…

Sorunun cevabını veriyorum hep, unutur. Unutmaz belki de devam eder yola, ölmedikçe. Üstünü örter. Sonra yeni kalpler çıkar, hiç istemese de bugün. Bugün unutmaz belki dedirten her şey daha anlamsız olur. Tüketir, tükenir…

Keşke buna mecbur olmasa ama var bu mecburiyet. Unutmak  geçmesi, bitmesi… Kalıcılık, harcamamak, tutunmak olsa. Devamlılık.

Ben Fikret Kızılok’u çok severim. Canım nadir çeker ama çok severim. Leonard Cohen gibi benim için aslında. Düşünüyorum, tam öyle.

Sever misiniz?

 

2 Yorum

 1. Tesla Bey Tesla Bey

  Elinize saglik muzik insani. Fikret Kızılok sevilmez mi diyorum. İsim koyulamamış hislerin şarkılarına sahip sanırım.

  Ayrica bana eskilerden değişik hisler bırakan birisi saeysinde “Ama Babacığım” isimli şarkısını dinlemişti. O da mükemmeldir. Son olarak “Zaman Zaman” var.

  Bir gün olsun unutunca

  Dışımda kalıyorsun

  Oysa seni düşününce

  İçime sığmıyorsun

  Zaman zaman o zaman

  Zaman zaman o zaman

 2. Yunuss Yunuss

  ÜçHürell.jpg😑🙏

Bu yazı yorumlara kapalı, ama geri izlemeler ve pingback'ler açık.