İçeriğe geç

Instant Hate

Julian Casablancas‘yı nice insan Daft Punk düeti, Instant Crush ile tanımıştır. Çünkü onun içinde olduğu Random Access Memories cidden çok güzel albüm olmuştu, üstüne yazılmadık kalmayacak şekilde. E şarkı da içinde iyiydi, hoştu, söyleyen kimdi? Aaa Julian Casablancas! O ne güzel isim öyle! Al sana 80’ler pembe dizi karkteri!

Fekat bazılarında bu iş böyle olmadı… Hiç olmadı… *** gerilim müziği girsin ve ekran kararsın ***

Öhöm… Normal ses tonuma dönebilirim, laflayışım zorlamadan devam etsin. Şarkı da şurada çalsın:

Beni az takip eden insan güncel Indie, Alternative Rock grupları içinde The Strokes ile uzun süreli ve hayli seviyeli ilişkimden mutlaka haberdar olur sanıyorum, Reptilia‘yı önüne koymuşumdur hiç yoktan. Mutlaka da Julian Casablancas’nın adının “fiyakalılığını” konu etmişimdir, çok espritüelimdir malum.

Fekat, şarkı fena olmasa da – ve şimdi bile dinliyorsam da – bu şarkıya ısınamıyorum, Julian Casablancas vokalinin “mıy mıy”lığından ötürü. Hayır bu adam hep böyle değildi, hiç değildi. Tamam brutal vokal de yapmıyordu ama daha sağlam, tok, güvenli sesi vardı. On The Other Side hemen düşünüyorum, yok bambaşka. Hayır canlı, keyifli, eğlenceli de oldu bu adam. Someday tatlışlığı var şarkı olarak ama… Ama…

Zaten The Strokes da son albümlerde hep bozdu o havasını, insan dinleme isteği duymuyor – selam ben insan. Julian, hepsi senin kendini değiştirişinden!

Çok şikayetçiyim şu şarkıyı her görüşümde kendimi ihanetlerde ve haliyle suçlu ama aynı zamanda gayet seçici sevici olduğu için de pek rahat hissetmekten. Anlık bi’ negatif rüzgar uyanıyor, “hate” abartısına bakmamalı da… Ne bileyim ya, sonunda burada yazıyorum.

Aynı albümde bir de Doin’ It Right var, vokali kimmiş şimdi söyleyeceğim… Panda Bear. Onun da orta kısımdaki vokali çok beğenilmiş ama bence asıl güzel olan başlarda, vokal tek girene kadar olan robotik söyleyişlerle müziğin uyumu.

“If you lose your way tonight
That’s how you know the magic’s right”

Burası en mmm… Hani kötü diyemem de saran kısmı değil en nihayetinde. Albümün bazı “ooo”larını tutmuyorum demek ki.

Bir de adamlar video klip çekmişler bu arada Instant Crush’a, hiç bilmiyordum. İzlemeye de üşendim ama neyse. Zaten Julian burayı okuyup, titreyecek ve kendisine gelecek. Onun için video klip kayıp sayılmayacak. Evet, bu belli bir şey.

Tek Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.