İçeriğe geç

Geçicilik dediler, kaptım

Şarkılar arası paslaşalım mı? Hadi yapalım.

The Jesus and Mary Chain‘i biliyor musunuz? Aslında bence bilmiyorsunuz. Psychocandy diye bi albümleri var bunların, ismi güzel, kendisi daha güzel. The Hardest Walk benim favorimdir hep de diğerleri de fena değil. Neyse, onlar bir şarkı yapmış. Adı ne? All Things Pass. Fazla acı gerçek ama gerçek. Gerçekçiliğin aleni hâli. Taamam, tamam. 3-5 tweet’imi okumuşsanız “Gamze kendini tekrar ediyorsun” dersiniz de en gerçek gördüğüm bu – keşke olmasa. Ben de geçiciyim neticede. Neyse neyse. Bu şarkı şu:

Orta hâlli bir parça, çok beklentiyi yüksek tutmamalı. Ama zaten uç bir şarkı değil hiçbir yönden de. İdealist, hayalperest, düşman, nefret dolu, depresif, umutsuz değil. Sadece gerçekçi. Bir kısmında diyor ki bu şey:

“Each girl I touch
She’s gonna be my last
I hope she didn’t lie
I hope I don’t die”

Son satır genelden alma, o başka mevzu (konuşalım mı?). Ama öncesi ilişkilerle ilgili biraz. Bu konuda ilk pası atalım mı? Haydi! Bambaşka kulvara, türe, isme gidiyoruz: Robbie Williams. Hangi şarkısı? Feel.

Ben bu şarıyı severdim de öyle özel değildi bana kendimi bildim bileli. Çünkü söz incelememişim. E tek aklımda uyanan da kaslı ve dövmeli Robbie Williams, çiftlikte dolaşıyor – gerçekten tek bu görüntü geliyor şarkıyla ilgili. Bir de atlar. Neyse, bu yıl nasıl olduysa bi’ dinleyesim geldi ve tabii artık sözlerine dikkat ettim. O ne güzel bir şeymiş… Ne kadar kendimi bulurmuşum içinde! Tamam, kendini şarkıda bulmak, hele ki bunun için Robbie Williams şarkısı seçmek çok estetik ve de derin gelmiyor ama n’apalım? Durum bu. Neyse o şarkı gelsin bi’ hele…

Şarkıya bayıldığımdan yana bir kez bile video klibini izlemedim (şimdi bile) o da pazarlamada incelenmesi gereken bir konu olmalı da neyse.

Bu şarkının tüm sözlerini inceleyebilirim, cidden. Ama paslaşmamızda şu kısmı alıyoruz:

“Before I fall in love
I’m preparing to leave her”

Herhalde yakaladınız ortaklığı? Çünkü Robbie de bitecek bu, geçecek diyor baştan. Bunların hepsi – ve ben – geçicilikten rahatsız ama onu kaçınılmaz görenleriz. Ben, Robbie ve ayağına bakan, utangaç çocukların güzide topluluğu aslında üzüntü duyuyor ama bir şeyleri kaçınılmaz görüyoruz. Kendimiz için de, başkaları için de…

Buradan daha paslayabilirdim de gerek yoktu çünkü konu hassas, güzel, manidar.

İnceleyebilirim bu geçiciliği. Ama anlamsız. Sadece şarkı ortaklığı ve ben olalım, yeter. Loop’a almaya dah amüsait olan Feel bu arada, öneririm.

Ayrıca Robbie Williams yakışıklı, hoş, sesi de güzel, sözleri kendinen güzel bir adam. Hıh!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.