İçeriğe geç

Jude Law, parapleji, bilim kurgu vs…

Jude Law’ın ’90 sonlarında yükselişi malum. Gerçi yaşı yetenler söylesin, Türkiye’de o kadar yükselmiyordu gibi hatırlıyorum ben. Bilinse çok, Hugh Grant değil o aklımda kalırdı İngilizler söz konusu olunca da… Neyse işte. Kendi ve Hollywood dünyasında işleri o dönemlere gelmiş genelde.

Ben son zamanlarda iki filmini izledim. Gattaca (1996) ve eXistenZ (1999). İkisi de bilim kurgu ve daha ilginci (benim bilim kurgularla aram pek iyi değildir de, o yüzden o da ilginç) ikisinde de Jude Law bir şekilde parapleji ile bağlantılanıyor. Gattaca’da zaten paraplejik bir adam, diğerinde de öyle olmaktan çok korkan ve kısa süre için (çok kısa) bunu yaşayan. Garip şey… Bakıyorum, bilhassa ilkinde çok iyi canlandırmış. Türkiye’deki gibi alakasız, sadece sandalyede oturan insan gibi değil. Düşünüyorum, o zamanlar izlesem bu filmleri algım nasıl olurdu? Bilmiyorum. Muhtemelen çok etkilenmezdim ama…

Türkiye’de o zamanlarda (daha doğrusu yakınlarında) paraplejik engelliliğin geçtiğini gördüğüm, bunu hatırladığım film Vizontele Tuuba’ydı. Onda ne kadar konu düzgün işlenmişti ki? Hatırlamıyorum da… Etkilenmemiştim ama onu biliyorum. İnsan hayatına dahil olmayan hiçbir şeyle ilgilenmiyor galiba – hele ki en asıl konu o olmayınca.
Türkiye’de genelde ilginin yaşanmayana kayması daha da zor. Mesela paraplejiye bakarsak, kıyısından değinilmişse muhakkak kişi Amerika’ya tedaviye gidiyor ve “bingo!” kesin seke seke geliyor. Hayır keşke öyle olsa… Neyse.

Ne diyordum? Ha… Gerçi bu iki filmi tam senesinde sinemada izleseydim de müsaadenizle etkilenmemeliydim. 9 ya da 12 yaşında etkilenecek şey (özellikle eXistenZ’da) canavarlar, garip yaratıklar, “vıcık vıcık” canlılar ya da romantik ilişkiler olsun. O yüzden çok kendi geçmişimden de utanamam. O zamanlar görüldüğü üzere hafızama bir şeyler kaydetmekle meşgulmüşüm.

Mesela Jude Law da benim hafızamda o zamanlar AI filminden geliyor ki o ne sıkıcı bir filmdi! The Sixth Sense’den ötürü gitmiştim – aynı başroller. E neticede kötü bir imaj çizmiş adam. Tabii o film bunlardan sonra zaten de… Türkiye benimsememiş kendisini demek ki.

İşte velhasılı, eXistenZ biraz… “Yeaaani” film de diğeri gayet güzel, güpgüzel. Bari film yorumu yapmışım sadece gibi sonlandırayım: İzleyin izleyin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.