İçeriğe geç

Numb’lar

Oldukça uzun zaman “numb” olarak bilindim. Kullandığım “nickname”, nam-ı diğer mahlas buydu çünkü.

10 insandan 5’i Linkin Park‘tan aldım diye düşündü bu Numb’ı, hani ilk albümlerinde varmış. O albümü ne çok dinledim, anlatılamaz. Ama şimdi o şarkı nedir, nasıldır hiç bilmiyorum. Aklımın kıyısında melodi bile uyandırmıyor. Biliyorum ki alma sebebim o ismi söz konusu şarkı da değildi.

3’ü, bu 10 insanın, Comfortably Numb‘ı düşündü. Tabii ki Pink Floyd‘un. Çok yaklaşmışlardı, çok. İlk aldığımda o ismi oldukça yoğun ve de son derece depresif halde dinliyordum Comfortably Numb’ı ve de sorsalar, High Hopes mu Comfortably Numb mı diye, sebepsiz sahiplenişimle ikinciyi seçerdim. Ama bu da değildi isim alışımın sebebi. Belki anlamını vermekte etkisi olmuştur da, emin değilim buna da.

Geri kalan %20 içinde Portishead‘in Numb’ı da yer yer görüldü de, kimse Nirvana‘nın Dumb‘ına değinmedi, en azından diyalog kurduklarım arasında. Zate ki Portishead’i hiç dinlemezdim ve bugün dinlemişliğime rağmen Numb’ı pek sevmem ama… Nirvana’nın Dumb’ı başlı başına bir başkaydı ve ben uzun vadede onu seviyordum – seviyorum.

O Dumb’da da uzun zaman “MTV Unplugged” versiyonu dinledim ve sevdim. Ama aslında In Utero, yani stüdyo kaydı daha iyiydi .Ama ben gençtim, “çıtır”dım, sadece akustik gitarla solistin söyleyişi etkiliyordu – sonradan sürüyle insanda olduğunu gördüğüm gibi. Zaman içinde dinledikçe farkettim akustiğin o kadar süper olmadığını ve David Bowie’nin orijinal The Man Who Sold The World’ünün aslında Nirvana’nınkinden daha iyi olduğunu.

Zaman içinde özellikle araştırdım Numb isimli şarkıları. Pink‘in, U2‘nun, Pet Shop Boys‘un, Disturbed‘ün… Onun, bunun, herkesin var bi’ Numb’ı. Olmalı da tabii, kelime anlamı Türkçede tam yok gibi, “uyuşuk” yakınlığı dışında, ama tam şarkılık kelime.

Her neyse, boş konu bu (her zamanki gibi).

Yine de sorsalar, “Gamze, biz lüzumsuzlar ordusu olarak senin ille bir Numb seçmeni istiyoruz” diye ve ben de iyi günümde olsam, seçmeye karar versem, o kadar zamanda en alakası olmayanı seçerdim bu ünlülerle: Archive‘in Numb’ı.

Çok şey de demez bu şarkı.

“You put a hope through me,
I put a hope through you.

‘Cause i’m numb”

Çok “ıvır zıvır” dinliyorum doğru. Çok doğru.

Eee?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.